Sadzimy żonkile! Przygotowania do Lęborskich Pół Nadziei 2024

Rozpoczynamy przygotowania do „Pól Nadziei 2024”. W tym roku wszyscy sadzą cebulki żonkili. „Pola Nadziei” to, niewątpliwie, najważniejsza AKCJA społeczno-informacyjna całego ruchu hospicyjnego.

Program „Pola Nadziei” został stworzony przez Fundację Marie Curie Cancer Care i po raz pierwszy odbył się w Edynburgu w Szkocji. Polska historia „Pól Nadziei” zaczęła się w 1998 roku w Krakowie, dzięki Hospicjum św. Łazarza. W 1997 roku MCCC przekazała ideowe założenie i zasady organizacji akcji „Pola Nadziei”.

W 2003 roku akcja nabrała charakteru ogólnopolskiego i organizowana jest w kilkudziesięciu miastach. Obecnie każdego roku do programu zgłasza się około 40 hospicjów, a zwyczaj darowania żonkili osobom przekazującym datek na rzecz hospicjów staje się coraz bardziej powszechny.

„Lęborskie Pola Nadziei” po raz pierwszy odbyły się w naszym regionie w 2017 roku dzięki Fundacji Leborskie Hospicjum Stacjonarne. W tym czasie kwestujemy na rzecz budowy pierwszego w naszym powiecie hospicjum stacjonarnego w Pogorzelicach.

Na ten moment do akcji sadzenia żonkili zgłosiło się 35 placówek oświatowych. Dziś jako pierwsi swój pakiet odebrali uczniowie II Liceum Ogólnokształcące im. Karola Wojtyły w Lęborku.

Każda placówka, która zgłosiła swój udział w akcji, stworzy na swoim terenie małe „Pole Nadziei”. Do wiosny będziemy w żonkilowo-hospicyjnym kontakcie.