Edukujemy
Edukacja społeczeństwa
„Hospicjum to umieralnia”, „Stamtąd się nie wychodzi”, „Rodzina, która oddaje chorego do hospicjum powinna się wstydzić” – to najczęstsze postrzeganie roli domu hospicyjnego przez zdecydowaną większość społeczeństwa. I choć co drugi Polak wie, co to jest hospicjum, to jedynie 2% społeczeństwa wiąże rolę tej placówki z fachową opieką nad chorym przez cały sztab profesjonalistów. Temat umierania nie istnieje, wypieramy go z naszej świadomości, nie jesteśmy w stanie stanąć w obliczu śmierci. To powoduje, że często nie słyszymy pragnień chorego, nie rozmawiamy z nim o jego ostatniej woli, nie załatwiamy spraw, które należałoby doprowadzić do końca.
Ponad połowa Polaków odchodzi w szpitalach, często w otoczeniu obcych osób. Nikt nie słyszy ich pragnień. Nikt nie rozumie tej potrzeby bycia z bliskimi, jakiej potrzebuje osoba odchodząca. Zdezorientowanie, samotność a przede wszystkich strach – to uczucia, w towarzystwie których choremu przychodzi przemierzać ostatnią drogę jego ziemskiego życia.
Co robi Fundacja Lęborskie Hospicjum Stacjonarne?
Wychodzimy na zewnątrz, do ludzi i głosimy potrzebę budowy domu hospicyjnego w naszym powiecie. Opowiadamy o sytuacjach, które sami doświadczyliśmy, kiedy żegnaliśmy naszych bliskich. Dzielimy się wrażeniami z pomocy, jaką uzyskaliśmy ze strony innych hospicjów. Obalamy mity związane z błędnym postrzeganiem roli domu hospicyjnego. Nasze działania kierujemy do szerokiego grona odbiorców, wśród których znajdują się: dorośli, młodzież i dzieci. Budujemy wspólnotę, w której każdy niezależnie od wieku i osobistych poglądów może po prostu pomagać.
Za nami ponad 40 zorganizowanych wydarzeń,
wśród których wymieniamy m.in.:
- Lęborskie Pola Nadziei Zainicjowane przez nas po raz pierwszy w powiecie. Co roku, gdy żonkile wyrastają, my dzielimy się nimi z przechodniami, jednocześnie kwestując. Dzielimy się żonkilem, jako symbolem pamięci o wszystkich potrzebujących wsparcia, cierpiących, wymagających naszej uważności. Do akcji włączają się setki wolontariuszy. Szkoły i przedszkola własnoręcznie przygotowują tej najważniejszy atrybut dnia – kwiat żonkila. Tego dnia cały powiat mieni się kolorem ciepła.
- Karnawałowy Bal Charytatywny Co roku w okresie karnawałowym organizujemy Bal Charytatywny. Uczestnikom prezentujemy nasze dokonania minionego roku i cele do osiągniecia w roku kolejnym. Przeprowadzamy aukcję charytatywną pozyskując tym samym fundusze na realizację naszych celów statutowych. Tematem przewodnim rozmów z naszymi Gośćmi jest zawsze dom hospicyjny i jego niezastąpiona rola.
- Koncert kolęd
- Koncert charytatywny
- Lęborskie Dni Jakubowe
- Urodziny fundacji
- Teatrzyki, spektakle
- Akcja 1 listopada