Piknik dla Darczyńców – spotkaliśmy się na budowie

W sobotę 26 sierpnia 2023 r. mieliśmy okazję ponownie spotkać się z naszymi Darczyńcami i zaprezentować postęp prac na budowie Lęborskiego Hospicjum Stacjonarnego im. św. Józefa w Pogorzelicach. To było nasze trzecie wspólne wydarzenie pod nazwą #PiknikDlaDarczyńców, które praktykujemy od momentu rozpoczęcia budowy.

Była to najprawdopodobniej ostatnia okazja, aby zobaczyć postęp prac na budowie i spacerować po budynku w obecnym stanie. Od nowego roku rozpoczynamy prace we wnętrzu budynku.

Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli tego dnia i wspierają naszą inicjatywę. Cieszymy się z obecności zarówno tych, którzy towarzyszą nam od samego początku, jak i tych, którzy dołączyli niedawno. Może udało się również zainspirować nowych chętnych do wspólnego działania na rzecz osób z chorobą nowotworową w terminalnym stanie choroby.

Wśród naszych Gości znaleźli się nasi stali i regularni darczyńcy, przedstawiciele firm, a także ważne postacie, takie jak rzecznik rządu i Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Piotr Müller, któremu serdecznie dziękujemy za dwuletnie zaangażowanie i pozyskanie dwóch dotacji. Przybyli także Pani Poseł Henryka Krzywonos-Strycharska, włodarze i radni gmin wspierających naszą inicjatywę, nasi przyjaciele i sąsiedzi.

Oto kilka kluczowych informacji o Hospicjum Stacjonarnym w Pogorzelicach:

  • Hospicjum umożliwi dostęp do profesjonalnej opieki hospicyjnej i paliatywnej dla około 130 tysięcy osób z naszego regionu.
  • Rocznie hospicjum będzie udzielać bezpośredniej pomocy co najmniej 250 osobom chorym.
  • Pobyt w hospicjum będzie bezpłatny.

Cały projekt i prace budowlane były możliwe dzięki hojności darczyńców indywidualnych i firm, dwóm dotacjom z budżetu państwa, a także wsparciu samorządów. Teren pod budowę hospicjum i ogród przy hospicjum zostały podarowane fundacji przez hojnych Darczyńców z Gdyni. Projekt hospicjum został stworzony przez firmę Szpilewicz Architekci we współpracy z projektantami branżowymi pro publico bono.

Budowa hospicjum rozpoczęła się 19 marca 2021 roku i po nieco ponad 2,5 roku ukończyliśmy budynek w stanie surowym zamkniętym. Obecnie trwają prace, wsparte dotacją z budżetu państwa, obejmujące elewację budynku, niwelowanie terenu, instalację sanitarną wewnętrzną i zewnętrzną, instalację sanitarną, zbiornik PPOŻ oraz tarasy zielone. Cała ta praca, o wartości 1,25 mln złotych, zostanie zakończona do końca roku.

Równolegle wykonaliśmy również wszystkie ściany działowe poddasza, a dzięki tegorocznemu wsparciu samorządów w wysokości 400 tys. złotych, wykonamy instalację elektryczną do końca roku.

Od samego początku budowy hospicjum, otrzymujemy regularne wsparcie od trzech lęborskich firm: Farm Frites Poland, ZWAE Lębork, i Profarm. Ich prezesi zostali naszymi Mentorami Budowy Hospicjum.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu pikniku oraz stałym wolontariuszom, którzy zawsze nam pomagają. Dziękujemy także osobom, które przygotowały ciasta, kiełbaski i surówki, a także OSP Leśnice za pomoc w rozłożeniu namiotów. Dziękujemy za wsparcie w dziedzinie nagłośnienia i za udostępnienie placu budowy.

Nie możemy zapomnieć o wsparciu mediów, które cały czas pomagają nam w rozpowszechnianiu informacji o hospicjum. Dziękujemy także wszystkim osobom, które dostarczyły nam zdjęć.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za wasze wsparcie!