Lęborskie Pola Nadziei

Za nami Lęborskie Pola Nadziei, które odbyły się w dniach 22-23 kwietnia.

Pola Nadziei to niewątpliwie najważniejsza w roku akcja całego ruchu hospicyjnego.

W tych dniach cały świat mieni się kolorem żółtym a symbol wręczanego żonkila przywołuje w pamięci wszystkich tych, którzy cierpią w chorobie i potrzebują naszej pomocy i wsparcia.

Już po raz siódmy akcja odbyła się w naszym regionie i zaowocowała dobrem dzięki ogromnej hojności naszych Darczyńców.

Wspólnie uzbieraliśmy kwotę 42.773,36 zł i 20 EUR.

W tym roku kwestowaliśmy w sobotę w mieście a w niedzielę w ok. 40 miejscach (kościołach głównych i kościółkach filialnych) w Lęborku, Cewicach, Łebie, Nowej Wsi Lęborskiej, Potęgowie, Łupawie, Charbrowie, Mostach, Łebieniu, Łebieńcu, Czarnej Dąbrówce, Kębłowie, Garczegorzu, Krępkowicach, Pogorzelicach, Redkowicach, Maszewie.

W Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lęborku, ponadto, po raz pierwszy podczas wszystkich mszy świętych mieliśmy okazję podzielić się z parafianami aktualnościami na temat budowy hospicjum.

W całą żonkilową akcję zaangażowały się dzieci i nauczyciele ze wszystkich jednostek przedszkolnych w Lęborku, wolontariusze ze szkół średnich, wolontariusze dorośli oraz seniorzy. Z całego serca pragniemy najserdeczniej jak tylko potrafimy podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w to przepiękne przedsięwzięcie.

 • Dziękujemy dyrektorom przedszkoli, paniom wychowawczyniom, dzieciom za obdarowanie nas setkami przepięknie wykonanych żonkili. Tu serdeczne podziękowania płyną do fantastycznych dzieci z:
  Przedszkola nr 1, Przedszkola nr 2, Przedszkole nr 5, Przedszkola nr 6, Przedszkola nr 9, Przedszkola nr 10, Niepublicznego Przedszkola „Tęczowa Kraina”, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzeźnie Lęborskim.
 • Dziękujemy proboszczom i księżom wszystkich parafii, w których byliśmy obecni. Padło tylko pięknych słów wsparcia. Dziękujemy za modlitwę i błogosławieństwo dla nas i naszych darczyńców. W tym miejscu słowa podziękowania kierujemy do:
  Parafii Najświętszego Serca Jezusowego, Parafii pw. NMP Królowej Polski, Sanktuarium św. Jakuba Apostoła, Parafii Bożego Miłosierdzia, Parafii św. Jadwigi Królowej Śląskiej, Parafii Maksymiliana Kolbego, Parafii pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Łebieniu, Parafii św. Jakuba Apostoła w Łebie,Parafii św. Józefa Oblubieńca w Charbrowie, Parafii pw. św. Marii Magdaleny w Garczegorzu, Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Cewicach, Parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Skórowie, Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Nowej Wsi Lęborskiej, Parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Mostach, Parafii pw. św. Stanisława Kostki w Czarnej Dąbrówce, Parafii św. Anny w Sarbsku.
 • Dziękujemy koordynatorom wolontariatu w szkołach i wszystkim młodym wolontariuszom, którzy w tych dniach bardzo nam pomagali. Tu najserdeczniejsze podziękowania płyną do uczniów z następujących szkół: I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Lęborku, Zespół Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu w Lęborku, Szkoła Podstawowa nr 8 w Lęborku, „AZYMUT” Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Jacka Pałkiewicza, Szkoła Podstawowa im. XXVII Dywizji Wołyńskiej Piechoty AK w Czarnej Dąbrówce, Szkoła Podstawowa im. Męczenników Marszu Śmierci w Garczegorzu, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Łebie, Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków w Maszewie, Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Wicku, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łebieniu, Zespół Szkół w Cewicach, Szkoła Podstawowa im. Leśników Polskich w Leśnicach wraz z druhami z OSP Leśnice, Szkoła Podstawowa im. Strażaków Polskich w Nowej Wsi Lęborskiej, Zespół Szkół w Łupawie, Zespół Szkół w Potęgowie.
 • Dziękujemy za wsparcie finansowe akcji ZZO Czysta Błękitna Kraina i Panu Jerzemu Baranowskiemu
 • Dziękujemy zespołowi fundacji za sprawne przygotowanie akcji a dorosłym wolontariuszom za pomoc w kwestowaniu. Tu kłaniamy się: wolontariatowi pracowniczemu FFP S.A., sołtysom z rodzinami i wielu naszym przyjaciołom, którzy na stałe nam pomagają.
 • Słowa podziękowania kierujemy do pana Wojciecha, od którego bierzemy zawsze żywe kwiaty, za podarowanie nam 1000 sztuk kwiatów.

Nade wszystko, DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM DARCZYŃCOM, którzy tego dnia nie pozostali obojętni i podzielili się dobrem. Kochani, już teraz zapraszamy wszystkich na jesienne sadzenie żonkilowych cebulek. Niech dobro się mnoży!

 

 

 • Great Daffodil Appeal to program stworzony przez organizację charytatywną Marie Curie Cancer Care (MCCC) w Wielkiej Brytanii w 1986 roku. Jego celem jest zbieranie funduszy na utrzymanie hospicjów oraz edukacja. MCCC w 1998 roku w ramach obchodów jubileuszu 50-lecia postanowiła podjąć współpracę z jednym z polskich hospicjów. Beneficjentem programu zostało Towarzystwo Przyjaciół Chorych “Hospicjum” w Krakowie prowadzące Hospicjum św. Łazarza. Tak powstała polska wersja Great Daffodil Appeal, czyli akcja Pola Nadziei.
 • Wiosną 1998 roku w parkach krakowskich zakwitły pierwsze polskie “pola nadziei”. Organizacja MCCC przekazała 350 tysięcy żonkilowych cebulek oraz niezbędną do przeprowadzenia akcji pomoc i wiedzę. Cebulki zasadzono na Plantach, w parku Kultury i Wypoczynku przy Alei Jana Pawła II, na bulwarach wiślanych w okolicy Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, w Parku Krowoderskim, na bulwarach przy al. Powstańców Warszawy, w Parku Jordana, na polanie pod Kopcem Kościuszki i w ogrodzie Zespołu Szkół Gastronomicznych Nr 1 znajdującym się obok budynku Hospicjum.
 • W 2002 roku Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie ogłosiło ogólnopolski program Pól Nadziei dla polskich pozarządowych organizacji hospicyjnych.
 • Dzięki temu od 2003 roku akcja jest organizowana w innych miastach Polski dla chorych w tamtejszych hospicjach.