O FUNDACJI

Historia Fundacji

O FUNDACJI

Historia Fundacji

Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie,
ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas.

Inicjatorami narodzin fundacji są Agata i Adam Kozyrowie. Na przełomie 2015/2016 roku czterokrotnie doświadczyli choroby nowotworowej najbliższych im osób. Dramatyczna diagnoza, odmowa dalszego leczenia, brak pomocy zewsząd i nieustanne poszukiwanie rozwiązań towarzyszyły im przez prawie półtora roku. Zapewnienie jak najlepszej opieki paliatywnej dla chorego było codziennością obfitującą w działania zmierzające do zapewnienia godności tym, którzy żegnali się z tym światem.

Znalazłszy miejsce w domu hospicyjnym, zamiast spędzać czas z tatą, wujkiem, kuzynem, ciocią, tracili go na pokonywanie dziesiątek kilometrów każdego dnia na drogę tam i z powrotem. Ostatnich wspólnych chwil z odchodzącą osobą pozbawiały ich godziny spędzone w samochodzie.

Wraz z informacją o kolejnym przypadku choroby nowotworowej w rodzinie (3 sierpnia 2016r.) w ich głowach ostatecznie zapadła dojrzewająca od wielu miesięcy decyzja o działaniu na rzecz budowy hospicjum stacjonarnego w powiecie lęborskim. By profesjonalna opieka nad chorymi terminalnie dostępna była na miejscu.

Dostrzegłszy potrzebę stworzenia miejsca, w którym ludzie będą mogli, otoczeni opieką, wolni od bólu, uporządkować swoje sprawy oraz przygotować się do odejścia, poruszyli serca przyjaciół i znajomych.

Notarialne zawiązanie Fundacji
Lęborskie Hospicjum Stacjonarne.

Uzyskanie wpisu do Rejestru Stowarzyszeń
Krajowego Rejestru Sądowego.

23 marca
Prywatni Darczyńcy z Gdyni podarowują przepiękny teren pod budowę hospicjum stacjonarnego w Pogorzelicach koło Lęborka.
Uzyskanie Statusu Organizacji Pożytku Publicznego.
30 stycznia
Podpisanie aktu notarialnego o przekazaniu działki.
styczeń
Szpilewicz Architekci przedstawiają projekt hospicjum stacjonarnego, nad którym pracują przez kilkanaście miesięcy pro publico bono.
luty – wrzesień
Zespół projektantów branżowych (Andrzej Nawrot, Jerzy Nikitiuk, Jerzy Kubacki, Maciej Paluszek) przygotowuje pro publico bono projekty branżowe celem złożenia dokumentacji do pozwolenia na budowę.
grudzień
Zebranie pierwszego miliona złotych dzięki ogromnej ofiarności Darczyńców.
5 lutego
Podpisanie umowy z Zakładem Usług Budowlanych „Jan Krefta” na generalne wykonawstwo I etapu budowy – stanu surowego otwartego.
17 lutego
Uzyskanie pozwolenia na budowę hospicjum stacjonarnego w Pogorzelicach.
19 marca
Uroczyste rozpoczęcie budowy hospicjum stacjonarnego.
26 sierpnia

Uzyskanie od Wojewody Pomorskiego pozytywnej opinii o celowości inwestycji.

28 listopada

Wsparcie budowy hospicjum środkami z budżetu państwa w ramach rezerwy Prezesa Rady Ministrów - dotacja celowa na kwotę ponad 807 tys. złotych.

31 grudnia

Wykonanie zadaszenia.

19 marca

Uroczyste zawieszenie wiechy z darczyńcami na dachu hospicjum.

23 lipca

Wizyta Premiera RP Mateusza Morawieckiego na terenie budowy hospicjum w Pogorzelicach.

3 listopada

Rozpoczęcie prac związanych z poszyciem dachu i wstawieniem okien dachowych.

8 listopada

Inauguracja I ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej Fundacji “Zanim Ciebie zabraknie”.

30 stycznia

Przekazanie przez darczyńców z Gdyni dodatkowego terenu o pow. ok. 0,5ha z przeznaczeniem na park przy hospicjum

19 marca

Ukończenie stanu surowego zamkniętego hospicjum.