Budujemy
hospicjum

Budowa hospicjum stacjonarnego

Choroby nowotworowe stanowią w Polsce drugą najczęstszą przyczynę zgonów. Rocznie z powodu nowotworów umiera niemal 100 tys. ludzi, co oznacza, że każdego dnia zabijają one prawie 300 osób. W hospicjach w całej Polsce brakuje miejsc.

W powiecie lęborskim, liczącym ponad 66 tys. mieszkańców, brakuje hospicjum stacjonarnego. Na miejsce w hospicjach z innych miejscowości średnio czeka się po 3-4 tygodnie.

To stanowczo za długi czas oczekiwania dla chorego w tak zaawansowanym stadium choroby. Niektórzy nawet nie doczekają. Jeżeli rodzinie i bliskim szczęśliwie uda się znaleźć miejsce, kolejnym utrudnieniem dla nich jest odległość. Zamiast spędzać ostatnie chwile z osobą chorą, zwykle tracą ten cenny czas na pokonywanie dziesiątek kilometrów w aucie lub pociągu na dojazd do i z hospicjum.

Co robi Fundacja Lęborskie Hospicjum Stacjonarne?

Budujemy hospicjum stacjonarne w powiecie lęborskim, które stanie się kolejnym miejscem na mapie Polski w zakresie opieki paliatywnej. Hospicjum będzie usytuowane w odległości 7km od Lęborka, blisko trasy przelotowej S6 na odcinku Słupsk-Gdańsk, w miejscowości Pogorzelice.

Nasze hospicjum powstanie na pięknej działce, górującej nad miejscowością Pogorzelice, o powierzchni 0,9 ha, podarowanej fundacji przez prywatnych Darczyńców z Gdyni 30 stycznia 2020 roku. Projekt budynku ma charakter modułowy, co oznacza możliwość dobudowania kolejnych części domu hospicyjnego z większą liczbą pomieszczeń.

Dom hospicyjny – najważniejsze dane:

• powierzchnia zabudowy – 1625 m2
  • powierzchnia całkowita budynku – 3214 m2
  • powierzchnia użytkowa – 2335 m2
  • 10 jednoosobowych pokoi z własną łazienką, wyjściem na taras/ogródek (I etap)
  • pokoje dla rodzin, chcących spędzić czas ze swoimi bliskimi
  • w pełni wyposażona kuchnia pozwalająca zapewnić całodobowe wyżywienie

Budynek składa się z dwóch krzyżujących się pod kątem rozwartym prostych form architektonicznych o skośnym dwuspadowym dachu nawiązującym do tradycyjnej zabudowy miejscowości. W miejscu przecięcia brył zlokalizowane jest główne wejście do budynku prowadzące do holu oraz recepcji, stanowiących łącznik pomiędzy strefą wejściową a częścią hospicyjną. Na przecięciu wspomnianych wyżej brył, na osi symetrii budynku, w interakcji ze strefą wejściową, zlokalizowana jest kaplica.

Część hospicyjna posiada jednoosobowe pokoje z łazienkami. Strefa ta zwiera zaplecze techniczne i pomieszczenia towarzyszące, typu gabinety zabiegowe, magazyny podręczne, apteka, zaplecze higieniczno-sanitarne dla pracowników.

Poddasze budynku jest przeznaczone na cele noclegowe dla członków rodzin i bliskich pacjentów. Zlokalizowana jest tam też mała sala konferencyjna.

Budynek w całości pozbawiony jest barier architektonicznych oraz przystosowany jest dla potrzeb osób niepełnosprawnych - poziom parteru zlokalizowany jest na poziomie terenu, piętro natomiast obsługiwane będzie przez windę.

W bezpośrednim sąsiedztwie budynku powstanie park w oparciu o istniejący starodrzew.

ZBIERAMY FUNDUSZE NA BUDOWĘ HOSPICJIUM
potrzebujemy 6 mln zł