Budujemy hospicjum

Budowa hospicjum stacjonarnego​

Choroby nowotworowe stanowią w Polsce drugą najczęstszą przyczynę zgonów. Rocznie z powodu nowotworów umiera niemal 100 tys. ludzi, co oznacza, że każdego dnia zabijają one prawie 300 osób. W hospicjach w całej Polsce brakuje miejsc.
W powiecie lęborskim, liczącym ponad 66 tys. mieszkańców, brakuje hospicjum stacjonarnego. Na miejsce w hospicjach z innych miejscowości średnio czeka się po 3-4 tygodnie.

To stanowczo za długi czas oczekiwania dla chorego w tak zaawansowanym stadium choroby. Niektórzy nawet nie doczekają. Jeżeli rodzinie i bliskim szczęśliwie uda się znaleźć miejsce, kolejnym utrudnieniem dla nich jest odległość. Zamiast spędzać ostatnie chwile z osobą chorą, zwykle tracą ten cenny czas na pokonywanie dziesiątek kilometrów w aucie lub pociągu na dojazd do i z hospicjum.

5 mln zł

To kwota wsparcia od Fundacji Biedronki,
dzięki której kończymy budowę hospicjum
na koniec 2024 roku.

Co robi Fundacja Lęborskie Hospicjum Stacjonarne?

Budujemy hospicjum stacjonarne w powiecie lęborskim, które stanie się kolejnym miejscem na mapie Polski w zakresie opieki paliatywnej. Hospicjum będzie usytuowane w odległości 7km od Lęborka, blisko trasy przelotowej S6 na odcinku Słupsk-Gdańsk, w miejscowości Pogorzelice. Nasze hospicjum powstanie na pięknej działce, górującej nad miejscowością Pogorzelice, o powierzchni 0,9 ha, podarowanej fundacji przez prywatnych Darczyńców z Gdyni 30 stycznia 2020 roku. Projekt budynku ma charakter modułowy, co oznacza możliwość dobudowania kolejnych części domu hospicyjnego z większą liczbą pomieszczeń.

Dom hospicyjny

najważniejsze dane

• powierzchnia zabudowy – 1625 m2
  • powierzchnia całkowita budynku – 3214 m2
  • powierzchnia użytkowa – 2335 m2

PARTER:

• 10 pokoi (4 pokoje x 1-osobowe, 6 pokoi x 2-osobowych)  z własną łazienką, wyjściem na taras/ogródek zapewniających łącznie 16 miejsc. Uwzględniając średni czas pobytu osoby chorej w hospicjum zdołamy otoczyć opieką i pomocą ok. 200-250 osób w ciągu roku.
  • recepcja
  • Strefa hospicyjna zawiera niezbędne pomieszczenia jak np.: pokój psychologa, pokój lekarza, gabinet zabiegowy, dyżurka pielęgniarska, magazyny podręczne, apteka, zaplecze higieniczno-sanitarne dla pracowników, magazyn bielizny czystej, magazyn bielizny brudnej, brudownik, pomieszczenie pro morte, pomieszczenie dla rodzin lub pacjentów do wspólnego przebywania, pomieszczenie dla wolontariuszy
  • w pełni wyposażona kuchnia pozwalająca zapewnić całodobowe wyżywienie lub wyżywienie zgodnie z życzeniem pacjenta

PODDASZE:

• 4 pokoje dla rodzin chcących spędzić czas ze swoimi bliskimi w czasie choroby i odchodzenia.
  • mała sala konferencyjna dla potrzeb spotkań z zespołem, wolontariuszy lub organizacji szkoleń tematycznych dla pracowników, wolontariuszy, dla organizacji grup wsparcia dla rodzin pogrążonych w żałobie
  • pomieszczenia administracyjne

Budynek składa się z dwóch krzyżujących się pod kątem rozwartym prostych form architektonicznych o skośnym dwuspadowym dachu nawiązującym do tradycyjnej zabudowy miejscowości. W miejscu przecięcia brył zlokalizowane jest główne wejście do budynku prowadzące do holu oraz recepcji, stanowiących łącznik pomiędzy strefą wejściową a częścią hospicyjną. Na przecięciu wspomnianych wyżej brył, na osi symetrii budynku, w interakcji ze strefą wejściową, zlokalizowana jest kaplica. Budynek w całości pozbawiony jest barier architektonicznych oraz przystosowany jest dla potrzeb osób niepełnosprawnych – poziom parteru zlokalizowany jest na poziomie terenu, piętro natomiast obsługiwane będzie przez windę.
W bezpośrednim sąsiedztwie budynku powstanie park w oparciu o istniejący starodrzew.